Aby wytłumaczyć, czym zajmuje się CBZC, musimy najpierw postawić sobie pytanie – czym właściwie jest cyberprzestępczość?
Terminem cyberprzestępczości określa się przestępcze i nielegalne działania prowadzone w sieci. Internet niesie za sobą różne możliwości oraz zagrożenia. Jednym z nich jest udostępnianie naszych danych logowania do konta bankowego lub karty kredytowej, cyberprzestępcy w ten sposób mogą okraść nas z naszych oszczędności.
Cyberprzestępcy zajmują się również wykradaniem wrażliwych danych z naszego komputera, włamując się i przejmując nad nim kontrolę. Mogą w ten sposób dokonywać różnych operacji (nie tylko bankowych) w naszym imieniu, np. podszywając się pod naszą osobę na różnych serwisach lub portalach społecznościowych. W dobie powszechnego dostępu do internetu można zauważyć także niebezpiecznie narastającą skalę hejtu czy wykorzystywania złośliwych oprogramowań.
Przytoczone powyżej przykłady to tylko niewielki procent najczęściej spotykanych cyberprzestępstw. Rozwój cyberprzestępczości jest bardzo dynamiczny. Cyberprzestępcy zdobywają coraz to nowsze narzędzia do realizacji swoich celów, a sama cyberprzestępczość rozlewa się na nowe obszary cyberprzestrzeni. Aby przeciwdziałać takim zdarzeniom, do życia zostało powołane Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości jest nową jednostką organizacyjną w strukturach Policji. CBZC swoją działalność rozpoczęło 12 stycznia 2022 r. Zostało powołane po to, aby stawiać czoła nowym zagrożeniom, płynącym z cyberprzestrzeni. Głównym zadaniem tej jednostki będzie rozpoznawanie, zwalczanie, a także zapobieganie cyberprzestępczości. Przyjrzyjmy się jednak bliżej działaniom Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to jednostka, w skład której wchodzić będą policjanci ze specjalizacją w IT, Ich zadaniem będzie rozpoznawanie, zapobieganie i zwalczanie przestępczości popełnianej w cyberprzestrzeni.
Do obowiązków Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości należeć będzie także wsparcie innych jednostek policji w rozpoznawaniu i zwalczaniu przestępstw związanych np. z rozpowszechnianiem szkodliwego oprogramowania, kradzieżą danych osobowych, wykradaniem wrażliwych danych tj. dane logowania do kont bankowych, wyłudzaniem pieniędzy oraz przestępczością związaną z publikacją nieprawdziwych treści.
Co więcej, CBZC zajmie się także takimi sprawami, jak rozpowszechnianie pornografii dziecięcej czy kradzieżą tajemnicy przedsiębiorstw. Oprócz zapobiegania i zwalczania samych przestępstw, zadaniem tego organu policji będzie również współpraca międzynarodowa w zakresie cyberprzestępczości z odpowiednimi organami z innych krajów. Policjanci z CBZC mają ściśle współpracować z komendami wojewódzkimi oraz z Centralnym Biurem śledczym Policji. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to odpowiedź na współczesne problemy obywateli.
Zdj. główne: Mikhail Nilov/pexels.com